Есенно пътешествие с Шрек – част II-ра
както може би сте чели някъде, глинената къщичка в с. Лещен е правена за двама. с много романтика, фантазия и любов към детайла, майсторът й е постигнал чудеса със съвсем евтини и достъпни материали.
вероятно е използвал старите основи на срутена къща, каквито видяхме на няколко места в Лещен и върху тях е вдигнал могъщите глинени стени, дебели около 50 см. глината, примесена със слама, е използвал за основен формообразуващ материал. от нея са направени както находчиви легла за скрито осветление, така и част от обзавеждането на къщичката. където се е налагала употребата на друг материал, той пак е естествен – масивна дървесина, конопени рогозки, сламена лампа или дървен плет. само покривът е конвенционален дървен с най-обикновена хидроизолация, но хитро е излъган, че е сламен.
външно осветление
обърнете внимание, от двете страни на леглото има светещи петна. това са вградени осветления (глиненият вариант на луните), просто издълбани дупки в стената колкото гърне, а в оформения кръгъл отвор ляга матирано парче стъкло със същата форма. то се държи на мястото си от дървени чепчета, за които има дупки в глината.вътрешно скрито осветление…
трябва да кажа, че от скритото осветление вътре има какво да се желае. нощните лампи заслепяват лежащия, а “аплиците” идват малко ниско и пак имат ефект на заслепяване. все пак си остават доста оригинални като решения.
забелязвате ли как има ниша или закачалка за всичко? в банята е помислено дори за място за клечки за уши.
в долапа се крият прибори и чаши (за двама)
познайте от какво е пейката в трапезарията?
да си кажем честно, не беше много удобна и в средата на октомври е малко студена, но като си постлахме одеалцето, става. добре щеше да е външната пейка също да има такава глазура, защото доста се е изронила от посядащите на нея.верандата е страхотна. цял следобяд е огряна от слънце и Пирин се вижда в цялата си прелест.
цветята по верандата нямат нужда от саксии, растат директно в стената.
не може да се разчита обаче, че ще намерите спокойствие, седейки на нея. постоянно прииждат любопитни туристи с много въпроси и желание да надникнат.
много интересно е отоплението на къщата. не знам с какъв уред се осъществява, но е снабден с термостат. а това е глинената алтернатива на радиатор.
може и да не си личи, но високата температура не понася на суровата глина, пука се. това се вижда и при комина.не знам от комина ли е или пропорцията е сбъркана, но по-добре не се пробвайте да палите камината.горе-долу си личи къде отива димът, като се запали.
ние решихме да се лишим от домашния уют на пукащия огън за сметка на по-малко пушек вътре.
а може би късно открихме клапата за отваряне на комина.всички инсталационни елементи – ключове, контакти, ел. табло или са на място, където да си изпълняват предназначението, без да се набиват на очи или са деликатно скрити и преплетени с духа на къщата.
вратите са от грубо сковани дъски, а резетата им са от дялани пръчки.
прозорците имат двоен стъклопакет. почти навсякъде са директно вградени в стените. само отваряемите (в банята и още един прозорец) са с дървена дограма.
първоначално ми се стори, че има специални растения, засадени зад къщата, пред прозореца на банята, срещу любопитни погледи, но се оказа, че това са само увиснали сламки от покрива.
дори корнизите и пердетата са с интересно решение. да не говорим за щипките, които придържат плътните части на пердетата – всички различни, всяка носеща идея за уникалност и ръчна изработка.
силно впечатление ми направи детайла в банята на прехода между стена и таван.
цялостното усещане от пребиваването в тази къщичка е спокойствие и уют. а съдейки по следващата снимка, може да се добави и доволство…
… следва…